Krb, krbová vložka Blanzek 600 6-8kW s obostavbou

Ako záložné kúrenie sme zvolili krbovú vložku Blanzek 600 s výkonom 6-8kW s izolačnou obostavbou. Stávajúci tehlový komín sme vyvložkovali nerezovou rúrou. Z obostavby vložky sú vedené rozvody vzduchu do troch miestností na poschodí nad vložkou. Pôvodne som uvažoval nad krbovým ventilátorom, ktorý by zabezpečoval dostatočnú výmenu vzduchu, nakoniec som skončil s pasívnymi rozvodmi kôli ich dĺžke. Najkratšie dve trasy majú fakticky do metra, vykurujú sa nimi miestnosti priamo nad krbom a tretia trasa má cca 4m. Prízemie je jeden veľký openspace tvorený obývačko-kuchyňou a vstupnou halou, ktorý je vykurovaný priamo vložkou. Celková vykurovacia plocha je cca 150m2 a Blanzek 600 ju stíha vykúriť aj počas silných mrazov, reálne sa dá vo vložke kúriť až ked klesne vonkajšia teplota pod nulu, pretože inak dochádza k prekurovaniu interiéru.

Krbová vložka Blanzek 600 čaká na zabudovanie, vpravo je vybetónovaná doska na ktorej bude stáť, hore vidno teplovzdušné rozvody

Obostavba bola realizovaná z izolačných dosiek superizol o hrúbke 3cm. Najprv sme vymurovali z porfixu nožičky pod krbovú vložku, na ňu sme zašalovali a vybetónovali platňu na ktorej je vložka položená, plus rímsu na ňou. Izolačné dosky sú na stenu uchytené pomocou sadrokartonárskych profilov a skrutiek. Do priestoru za vložku je privedený studený vzduch na ohrev zo vstupnej haly. Na obostavbu sme natiahli sieťku a flexikleber, potom stierku a finálnu farbu.

Ak to mám spätne zhodnotiť, tak kúrenie krbovou vložkou by som rozhodne neodporúčal ako jediný zdroj tepla v domácnosti z viacerých dôvodov :
– nemožnosť dokonalej regulácie výkonu /ak vložku škrtíte tak dechtuje/, čiže ideálne sa dá prevádzkovať iba pri úzkom rozpätí teplôt.
– prekúrený priestor okolo vložky, kde máte pekných 30C a je aj v trenýrkach teplo 😉 a vo zvyšku domu je o desať menej.
– bordel z dreva – ak vám bude niekto tvrdiť že to nie je pravda tak neverte, pretiahnuť cez obývačku pár kubíkov dreva nie je sranda, ak ste zvyknutý na čistotu tak povysávať/pozmetať po každom priložení, ak donesiete drevo zvonka a necháte ho pár hodín pri krbe tak dosť často sa dočkáte návštevy v podobe zazimovaného hmyzu rozlezeného po obývačke /stalo sa nám s pavúkmi/.
– časté prikladanie – malé vložky s malým výkonom majú malé ohnisko, takže prikladanie vás čaká pri briketách každé 2-3 hodiny a pri tvrdom dreve každé 3-4 hodiny.
– ak nie je niekto z rodinných príslušníkov stále doma, tak nemá kto udržiavať oheň a prikladať.
– ak vám ide o ekonomiku a nemáte drevo nakradnuté poprípade z vlastného lesa/podielu z urbáru tak vložka nie je to najlepšie riešenie kôli jej účinnosti spalovania, ktorá je daleko pod drevosplyňujúcimi kotlami. ak zainvestujete do drahej vložky s vyššou účinnosťou tak už môžete rovno uvažovať o drevokotli, pri vložke s účinnosťou 60% sa pri dnešných cenách dreva dostanete takmer na cenu plynu.

Skúšobné zakurovanie v osadenej krbovej vložke Blanzek. Vidno spodnú a hornú betónovú deku, porfixové nožičky.

Aby to nevyzeralo že nemám krb rád, tak má samozrejme aj svoje pozitíva :
– je to vynikajúci zdroj tepla ak vám vypadne elektrika a nenahodíte kotol alebo máte poruchu kotla, s pasívnymi teplovzdušnými rozvodmi nepotrebujete nič, iba kopu dreva, zápalky a máte oheň a aj svetlo v obývačke.
– je to atmosférotvorný prvok, určite lepší ako televízor a nie je nad to si večer zarelaxovať pohľadom do krbu, návštevy hlavne z paneláka budú tiež očarené 😉
– nie je nad to sa aspoň cez vianoce a počas víkendov rozhýbať a popracovať s drevom 😉