Kotúčová píla Extol Craft 405233, 1200W, 185mm kotúč.

Kedže okolo domu sa vždy nájde nejaká práca s drevom (preliezky pre deti, pieskovisko, šmýkačka, kurín, dreváreň, ..), tak som sa obzeral po nejakom vercajchu, ktorý by mi uľahčil krátenie dosiek.

Rozmýšlal som nad stolovou okružnou pílou kôli možnosti pozdĺžneho rezu dosky (jej zužovanie), potom nad kapovacou pílou alebo nad obyčajnou okružnou pílou do ruky. Začal som s najlacnejším riešením s tým, že ak bude treba dokúpim niečo dalšie – vybral som si okružnú kotúčovú pílu Extol Craft 405233, 1200W, so 185mm kotúčom, zohnal som ju za 52 eur v miestnych stavebninách, čo vyšlo lacnejšie ako internetový eshop s poštovným.

nastavenie uhlu rezu

Hĺbka rezu je 65mm a dá sa regulovať pomocou skrutiek, teda je možné je začať rez aj vnorením pri troche snahy. Dá sa tiež nastaviť uhol rezu do 45 stupňov.

nastavenie hĺbky rezu

Píla je z radu Craft, teda hoby zariadenie na občasné použitie a je to poznať aj na spracovaní, presnosti a komforte pri práci.

Základňa je plechový výlisok, nastavovanie sklonu a hĺbky rezu taktiež a mohlo by to byť všetko ako celok stabilnejšie, šroby sú z umelej hmoty a nepôsobia moc robustne. Vcelku by som povedal, že kvalita zodpovedá zaplatenej sume.

Presnosť rezu a mierky – zdal sa mi trochu uletený sklon, ked bol na nule, tak mal tendenciu rezať pár stupňov došikma, neviem či je to mojím kusom, ohnutou základňou.
1200W motor ustojí aj rez na maximálnu hĺbku 65mm, aspoň čo som zatial skúšal mäkké smrekové hranoly. Ked príde na hrču, tak sa trochu zadýcha, ale stačí spomaliť rez a je v pohode. Čo sa týka vibrácií a hluku, tak je na tom Extol dobre, pracuje sa na ňom pohodlne na to, že je to hobby vercajch.