Snežná/snehová fréza Hecht 9555

Tento rok som si doprial vianočný darček v predstihu, kúpil som si na upratanie snehu okolo domu (teda na hranie) snežnú frézu. Išiel som jednoznačne po cene a kedže elektrickú som nechcel, hľadal som niečo lacné benzínové dvojstupňové. Do hľadáčika sa mi dostala Hecht 9555 ako nástupca minuloročného modelu Hecht 9551. Táto má o jedného koňa menej, konkrétne 5,5 a záber 55cm.
Ako som pozeral dostupné modely, tak za podobnú cenu sa predáva podla obrázkov úplne zhodná fréza s označením VEGA 551 ST. Žiadne prekvapenie, je to čistý číňan a zrejme na to lepia dovozcovia len svoje nálepky. Inak na číňana vcelku solídne spracovanie. Na čínskych portáloch sa dajú nájsť ceny okolo $200 za podobné modely, tak ak máte radi dobrodružstvo a colníkov, môžete objednať aj tam 🙂

Kupoval som ju v Mall.sk za 348 eur, doručenie bez problémov a zadarmo, prišla na mini palete, bolo nutné poskladať rúčky, vyhadzovací komín, naliať olej, benzín a bolo. Robota tak na hodinku podla teploty a podla toho či sa vám podarí preliať olej ako mne 😀  (motor bol zrejme skúšaný, tak tam zostal zbytok oleja po vypustení a aj ked som nalial iba 0,5l (podla návodu treba 0,6) tak ho bolo trochu viac ako malo byť.

Takže potom otvoriť prívod paliva, zapnúť sýtič, vytiahnuť trochu otáčky, zapnúť vypínač motora a zatiahnuť šnúrou – chytila pekne na druhé zatiahnutie.

Na začiatku som myslel, že je problém s pojazdom – fréza išla strašne pomaly a takými prískokmi aj na najvyšší 4 stupeň. Potom ma osvietilo a dotiahol som poriadne lanko spojky a fréza sa rozbehla ako mala, na najvyšší stupeň a vysoké otáčky je to skoro rýchlosť klusu. Čo ma nadalej sklamalo je rýchlosť dozadu – sú tam dve rýchlosti dozadu, ale obe strašne pomalé. Pri odhadzovaní vjazdu do domu by som potreboval odhadzovať iba smerom dopredu a vrátiť sa späť, len rýchlosť tej spiatočky je fakt slimák a rýchlejšie je ísť bez pojazdu a potiahnuť ju ručne za sebou..

Inak zatial je len poprašok snehu, takže skúsenosti doplním ked príde poriadny nával. Štartuje v pohode na prvé trhnutie šnúrou aj pri -10C, ovládanie v pohode, čo by som ešte zmenil je tyčka na ovládanie odhadzovacieho komína – je fixnutá na riadidlách cez šrób a celé to pôsobí strašne labilne, stačilo by tam dať rovnakú tyčku aká je na riadidlách aby to bolo robustnejšie a človek sa nebál tým otočiť.