Kliešte na záhrade – ako s nimi bojovať

Ako panelákový ľudia sme sa veľmi tešili na to, ked si konečne kúpime záhradu a budeme si užívať grilovačky, behanie za loptou a šantenie s deťmi na vlastnom trávniku.

Naša záhrada bola pred kúpou poriadne spustnutá, pár rokov nekosená, plná náletových drevín, zotletej trávy a lístia, skrátka bordel zrelý na upratanie.

Jar sme strávili hrabaním, kosením, krovinorezovaním, vykopávaním, zrovnávaním aby sme následne zistili, že po každej prechádzke sa na nás niekde nalepil kliešť. Je to dosť otrava sadnúť si do trávy a myslieť len na to či náhodou nechytím kliešťa. Kôli tomu som začal pátrať po riešení a po rokoch skúšania na vlastnej záhrade som sa dopracoval k tomuto riešeniu :

Kosenie na krátko + sliepky.

Pri zisťovaní čo funguje na kliešťov som narazil na kopec informácií, napríklad na druh špecifickej plesne, ktorá ich napáda alebo na jeden druh osičiek/ôs, ktoré kladú priamo do nich vajíčka, ktoré ich po vyliahnutí vlastne vyžerú a zlikvidujú a podobne. Pestovať si doma exkluzívnu pleseň alebo osi je dosť obtiažne, tak som vychádzal z dalších informácií, že kliešte patria medzi roztoče a tým pádom majú radi vlhko. Na našej záhrade pri cielenom zbere kliešťov som ich vždy nachytal na tráve, tráva stačila aj 10-15cm vysoká, v tom podraste je vždy pekne vlhko aj ked pečie slnko, takže sa im tam zrejme páči. Ako s prvým riešením som teda začal s kosením na krátko, takmer dohola, kosačka má minimum 2cm, takže som išiel na tie dva centimetre. Kosačka dostala poriadne na frak, kedže pozemok je vlastne ovocný sad a primerane rovný je len okolo domu, vo väčšej vzdialenosti je to už savana 🙂 Pomedzi kosenia som robil aj pravidelné zbery kliešťov plachtovou metódou – plachta prevesená cez palicu, palica na motúziku a celé som to ťahal po tráve. Susedia si asi mysleli, že mi šiblo, ale je to veľmi slušná metóda na zber hmyzu z trávy. Toto kosenie na krátko ich neuveriteľne eliminovalo, takmer žiadny kliešť.

Pre vysvetlenie, väčšia časť záhrady je takto kosená na krátko, zvyšok je dosť prudký svah, ktorý kosím krovinorezom 2-3x do roka. Je neuveritelný rozdiel vo výskyte kliešťov v nízko kosenej tráve a na svahu, kde je nekosená lúka. Pri jednom cielenom zbere kliešťov na tejto lúke som ich za polhodinu na sebe nachytal cez 20! a na vykosenej tráve žiadneho.

Ako doplnok ku kosačke som sa rozhodol pre bio bojovníka, na rozhraní kosenej a nekosenej časti som postavil kurín, ohradil “nárazníkovú zónu” a kúpil sliepky. Vychádzal som z toho, že bud tie sliepky chytia kliešte za nás, alebo ich jednoducho zožerú. Ked som kúpil pár bielych brojlerov, ktoré väčšinu času polihávajú, tak fakt na druhý deň pozerám na hlave už nacucaný kliešť.. Odvtedy som už (klop klop) v tejto časti záhrady kliešťa nenašiel, stačí však prejsť za túto nárazníkovú zonu do vysokej trávy a sú tam, čo je fakt zaujímavé. Mám pocit, že tie sliepky sú schopné zožrať všetko, videl som ich už dláviť jašterice, slepúcha, zatial som ich videl báť sa len ježka. Podla môjho názoru ak tie kliešte aj nežerú v nenacucanom stave, tak ich vychytajú za nás a ked už je ten kliešť nacucaný a veľký ako fazuľka a odpadne tak ho imho zožerú, v tejto veľkosti sú schopné fakt zožrať všetko okrem mravcov.
Sliepky majú ohradených cca 400m2 a občas ráno ich vypustím na celú plochu kosenej záhrady, pekne pozbierajú dáždovky, chrobáky a možno aj tie otravné kliešte a na obed šup zavrieť naspäť. Tých pár bobkov čo tam nechajú zoberiem na lopatu a hodím do skleníka, nech sa v tom deti nevyváľajú.

Toľko môj prírodný recept na kliešte, dúfam že som niekomu pomohol, dajte mi vedieť v diskuzii.

A ak by ste chceli silou mocou chémiu, deťom som striekal topánky prípravkom z DM drogérie S-quito free, vyskúšal som jeho účinok na odchytených kliešťoch a funguje v pohode – priamy zásah kliešťa odrovná a cez nastriekanú časť pár hodín prejde.