Nové kúrenie, prípravné práce – drážkovanie, plastohliníkové rozvody

Kúrenie sme ako panelákoví lenivci chceli plynové aby sme len nastavili termostat a viac sa nestarali 😉 škoda že nám tak plyn podražel medzičasom..

Rozhodli sme sa pre obyčajný plynový kotol Protherm Panter 24ktv s prietokovým ohrevom teplej vody a radiátorovým kúrením. Tie radiátory na prízemí s odstupom času hodnotím ako blbosť a určite by sme išli do podlahového kúrenia kôli komfortu a deťom ked sa hrajú na zemi. Bohužial sme ako extrémne neinformovaný v tejto oblasti ani nezateplili podlahu, takže si trhám vlasy a sypem popol kôli chladu ťahajúcemu od zeme. Panelákové deti, čo už. Čiže ak máte rozbitý celý dom, tak prízemie určite podlahovka a aspoň 10 podlahového polystyrému do nej ak vám to výška dovolí.

Radiátory sme sa rozhodli dať nové a plastohliníkové vedenie schovať do steny. Taký luxusný nástroj ako drážkovačka som nezohnal, tak som to robil obyčajnou jednokotúčovou flexou – dve drážky pri sebe a potom majzlíkom alebo vrtačkou s príklepom vybúchať, išlo to ľahko, väčšina domu je postavená z plynosilikátu alebo kvádry, akurát je pri tom prachu, takže odporúčam respirátor alebo masku.

drážkovanie v stene flexou a celá izba kompletne pokrytá prachom

Kotol a rozvody nám prišli nahodiť z firmy Aden, celé kúrenie nás vyšlo cca 120 tisíc.

Čo sa týka kúrenia – kotol nebolo v tejto cenovej kategorii moc z čoho vyberať, dnes by som určite išiel do kondenzačného (ktoré v tom čase liezli cez 100 tisíc sk), náš protherm panter má spodný výkon 9,5kW, čo je po zateplení domu strašne vela počas väčšiny vykurovacej sezony, takže cykluje a dochádza k pocitovo nepríjemným cyklom vo fáze chladnutia sústavy dokým sa zas nezapne a nezačne kúriť. Ovládaný je izbovým termostatom s hysterézou 0,5 stupňa čo bola asi najmenšia bežne dostupná hodnota, ale na prízemí sa to javí ako veľa a kotol by mohol prekúriť častejšie. Škoda, keby mal lepšiu moduláciu výkonu, tak by mohol bežať dlhšie na menší výkon a tepelný komfort by bol určite lepší, takže ak bude na spadnutie nejaká väčšia oprava, zrejme ho vymeníme za kondenzák s lepšou moduláciou výkonu.

 

rozvody kúrenia v plastohliníku zaizolované, radiatory panelové Korad