Teplovzdušné vykurovanie s krbovou vložkou – prieduchy na teplovzdušné vedenie

Ako primárny zdroj tepla pre panelákových lenivcov nám slúži plynový kotol Protherm Panter 24ktv aj s prietokovým ohrevom vody.

Ako záložný zdroj tepla v prípade výpadku plynu/elektriky alebo prípadnej poruchy plynového kotla sme zvolili liatinovú krbovú vložku Blanzek 600 (6-8kW) s izolačnou obostavbou zo superizolu a rozvodmi do izieb. Prízemie domu je vlastne jeden veľký openspace, takže ten vykúri vložka bez nejakých dalších technických doplnkov, na poschodí sú tri izby, do ktorých sme potiahli rozvody vzduchu flexi al hadicami.

Rozvody sú riešené ako pasívne, bez núteného obehu (ventilátor), najdlhšia trasa má cca 3metre, dve dalšie trasy sú fakticky polmetrové, nakoľko ide o izby priamo nad krbom.

Moje postrehy z používania vložky – zbytočne vysoký výkon, aj pri vonkajších teplotách pod nulou je vložku nutné škrtiť aby neprekurovala interiér, potom sa zbytočne zanáša sklo a dechtuje komín. Pasívne rozvody teplovzduchu v pohode stíhajú vykúriť poschodie, netreba žiadny ventilátor. Rozmer domu je 10x10m, vymenené okná, na fasáde 10cm a na strope 35cm zateplenia. Čiže druhýkrát by som volil menší výkon, poprípade ak sa chystáte využívať vložku naozaj aktívne na každodenné kúrenie, tak zvoliť kotol v samostatnej kotolni, totiž pretiahnuť obývačkou pár kubíkov dreva nie je sranda a je z toho bordel a kto hovorí že nie je, tak mu neverím 😉 či drevo alebo brikety, nejaký ten bordel a zvýšená prašnosť určite je, ale je to samozrejme dobrý atmosférotvorný prvok len tak sa pozerať do plameňov večer a relaxovať.

Samotnú obostavbu vložky popíšem v dalších príspevkoch.