Oprava práčky AEG Electrolux Lavamat LS60840L

Pokazená práčka AEG Electrolux Lavamat LS60840L
Po piatich rokoch nám začala odchádzať pračka. Najskôr občas niečo zašramotilo pri odstredovaní, tak podozrenie padlo na zapadnutý predmet v bubne. Dal som dole špirálu, vyčistil odtok, odmotoval rebrá z bubna ale nikde som nič podozrivé nenašiel. Ziadna sponka, gombík, pracka, nič.
Zvuky sa postupne zhoršovali, po mesiaci to bolo namiesto odstreďovania štartujúce lietadlo. Po odkrytovaní vzadu bolo už jasno – priesak špinavej vody popri hradeli na ktorej je umiestnená remenica. Zrejme odišlo gufero na oske a voda presakovala do ložiska, takže oprava jasná, idem pozrieť ložisko podla modelu práčky a vymením ho.

Tu prišla tá menej zábavná časť, na nahradnediely.electrolux.sk som si dal vyhladať dostupné diely podla výrobného čísla na pračke a ked som ani na tretí krát v zozname nevidel nič podobajúce sa na ložisko, začal som tušiť zradu. Po zavolaní na servis sa moja predtucha potvrdila, ložisko samotné sa vymeniť nedá, plastová vaňa v ktorej je prací bubon je totiž vo výrobe zvarená ako jeden kus. Pekne sa postaví spodok, vloží hriadel, ložisko, guferá, bubon, priloží sa vrchná polovica vane a zataví sa.
Dalšia fáza bola špekulovanie čo s tým dalej. Kúpiť novú pračku za štyri stovky? Bol som dosť naklonený tejto variante, tak manželka začala sondovať trh čo je v ponuke a ja som zatial pátral ako opraviť starú. Lavamatka nám slúžila cez 5 rokov, pri deťoch posledné roky bežala takmer každodenne, takže nebol to zas tak zlý výkon. Pri žene na materskej druhá výplata trochu chýba, tak som snoril po internete ako Lavamatku zachrániť. Prišiel som na to, že je dnes už bežný jav, že je vaňa ako jeden kus a je problém sa do nej dostať, takže sa tomu prispôsobili aj servisy a niektoré vám donesenú odstrojenú vaňu s bubnom rozrežú, vymenia ložiská a zatavia. Problém je, že je to pracné, jednak pre vás doma, vytiahnuť bubon z práčky je robota na dve hodinky podla šikovnosti a druhak v servise to rozrezať, vymeniť a zataviť je náročné čiže rovná sa drahé. Drahé skoro rovnako ako celý nový náhradný diel, ten predáva electrolux na tento model práčky za 115 eur.
Rozhodovanie je individuálna záležitosť, na vážkach je kto má koľko času – rozobrať a zložiť práčku pomaly do šrobika je tak na štyri hodiny a pritom riziko, že sa pokazí aj niečo dalšie, napríklad betonové protizávažie na bubne býva často už popraskané a pri demontáži sa môže rozpadnúť a je dalších 30 eur v ťahu. Bol som už dosť naklonený kúpiť novú práčku, nakoniec rozhodli blížiace vianoce a ušetrené peniaze minúť na blbosti pod stromček 😀
Objednal som novú vaňu s bubnom, tu treba dávať sakramentský pozor na číslo uvedené na pračke, aby ste objednali náhradný diel určený presne na váš typ. Predtým než som objednávku odoslal, som si nachystal vercajch a pustil sa do rozoberania, aby bolo jasné, či tú vaňu vôbec dostanem bez poškodenia von. Nastúpila gola sada, torxy, šrobováky a foťák. Nie je od veci si pri rozoberaní veci pofotiť aby ste vedeli správne zapojiť konektory aj za pár dní pri skladaní.
Začal som od vrchného krytu, ten drží na dvoch šrobikoch. Zadný plastový kryt ich má viac, ale pohoda. Poznačte si, ktoré šrobiky sú z ktorej časti, je ich viac typov a pri skladaní to pomôže. Dalej som odpojil kabelá motora od elektroniky, zhodil remeň z remenice. Treba vytiahnuť aj špirálu na zohrievanie vody, stačí povoliť maticu medzi elektrickými kontaktami a opatrne vypáčiť/vykývať von. Pri demontáži kontrolujte aj všetky tesnenia či sú v poriadku a netreba objednať nové.
Teraz môžme postupne odstrojiť vrch a predok pračky – predný panel a plechová konzola na ktorej drží, nalievacia nádržka na prací prášok. Aby sa dal dať dole panel s dvierkami treba odmontovať spodnú lištu pod ním, sú tam ešte dva šrobiky na ktorých drží a hlavne tesnenie popri dvierkach. To je uchytené drôtom s pružinkou, ktorú treba velmi opatrne dať dole, pozor na poškodenie tesnenia, stojí skoro 40 eur. Po zhodení predného panelu sa dá demontovať protizávažie uchytené okolo otvoru na dvierka.
Zospodu je treba demontovať odtok odpadovej vody z vane, snímač tlaku (taký valček prichytený na vani nad čerpadlom) a zaisťovacie plastové úchytky tlmičov otrasov.
Potom vám vaňa s bubnom visí už len na dvoch pružinách hore, treba ju trochu vyosiť aby sa dali vyhodiť háčiky z dierok na vani a bude volná. Má asi 19kg plus motor, takže sa zíde nejaká pomoc, aby ste niečo v práčke pri vyberaní nezničili.
Nasleduje demontáž motora z už vybratej vane a ešte tesnenie okolo otvoru na dvierka, ktoré tam drží na pružine ovinutej dokola.
Ak sa vám to všetko podarilo, tak odporúčam skontrolovať detailne všetky diely v akom sú stave aspoň vizuálne a na základe obhliadky sa rozhodnúť či vymeniť vaňu za novú alebo celú novú práčku.

Veľa štastia a pozor na elektrické časti!